reede, 31. oktoober 2008

"Bloodthirsty trilogy" (1970-1974)


director: Michio Yamamoto
JapanGodzilla filmidega kuulsust kogunud Toho stuudio tegi 70ndail kolm vampiirifilmi, mida tuntakse "Bloodthirsty trilogy" nime all. Olen kõik kolm nüüdseks ära vaadanud, ega nad midagi erilist kindlasti pole, seetõttu ei hakka eraldi kirjutama ja teen nagu üldistava jutu. Kaadrid on valitud "Evil of Dracula"st.

Kolm filmi pole omavahel süzheeliselt seotud, lihtsalt kõik on vampiirikad ja tehtud ühes stiilis. Kuigi aasia folklooris on omad vampiirimuinasjutud, on antud triloogia analoogne umbes sama perioodi Inglise Hammeri stuudio Dracula filmidele. Kõigis osades toimub tegevus näiteks viktoriaanlikus mõisahoones. Põhiline vahe vaid see, et kõik osatäitjad on jaapanlased ja päris Draculat, st. surematut Transilvaania krahvi pole üheski osas. No ja Jaapani surnuaiad on ka natuke teistsugused.

Esimeses filmis "Vampire doll" pole vampiiril isegi kihvu, ainult kollased silmad. Teist filmi "Lake of Dracula" vaatasin esimesena ja juba mitu kuud tagasi, nii et ma ei mäleta enam detaile. Igaljuhul huvi sai alguse sellest, et on olemas samanimeline vana lärmakas postpunki bänd, kus mängis Weasel Walter, kes on praegu brutaalproge esibändi The Flying Luttenbachers juht. Ma arvan, et juba bändinimi iseenesest on huvitavam (sest ega musa midagi erilist polnud) kui see film.

"Evil of Dracula", kolmest viimane, tundus millegipärast kõige parem, kuigi tase oli neil enamvähem ühtlane. Rääkimata kõigist klisheevõtetest (isegi eriefektid olid samad mis Hammeri filmides) ja läbimõtlematustest süzhees võib selliseid filme igavusest vaadata küll. Nalja eriti ei saa aga maalilise gooti atmosfääri loomisega oli kenasti toime tuldud.
"Evil of Dracula"s oli siiski ühel tundmatul valgel näitlejal episoodiline roll. See puudutas lääne vampiiri Jaapanisse saabumise legendi. Hiliskeskajal sattus sinna laevaõnnetuse järel keegi misjonär, kuid sel ajal oli kristlus Jaapanis keelatud ja teda sunniti oma usust lahti ütlema. Vaene misjonär aeti ilma vee ja toiduta kõrbesse (ma ei teadnudki varem et Jaapanis on sellised suured liivakõrbed) ja ei jäänud muud üle kui ta pidi elus püsimiseks omaenda verd jooma. Nii muutuski vampiiriks. Üsna ebatavaline vampiirilegend ju. Aga see koht näeb välja täpselt nagu Jeesuse kõrbekiusatused.

Kommentaare ei ole: