esmaspäev, 3. märts 2008

Amoraalsed filmiõhtud 3: "Lisztomania"


Kolmapäev, 5. märts 2008
kl. 18
Non Grata Kunstikonteiner, Ülase 16 / Madara 22

"Lisztomania" rez. Ken Russell 1975, 103min. UK


Inglise rezhissööri Ken Russelli (sünd. 1927) kõige huvitavamateks saavutusteks on mitmed ajalooliste kuulsuste "eluloofilmid". Nad kõik on rohkem või vähem fantaasiarikkad muinasjutud ja Franz Liszti elul põhinev "Lisztomania" on neist kõige pöörasem ja vaatemängulisem. Liszti osas on 70ndate kuulsaima Inglise rokkgrupi The Who laulja Roger Daltrey. Daltrey oli peaosas ka teises Russelli samal aastal valminud filmis - The Who rockooperis "Tommy". "Lisztomania" saundträki on kirjutanud Rick Wakeman, progebändi Yes klahvpillimängija. Wakemanil on siin filmis kõrvalosa ka - ta mängib aarialikku robotmonstrum Thori. Ja paavsti osas on Ringo Starr. Visuaalselt on "Lisztomania" ülekuhjatud kireva 70ndate popstilistikaga, mis ületab igasugused hea ja halva maitse piirid.

Film põhineb osalt Franz Liszti elukaaslase Marie Catherine de Flavigny biograafilisel raamatul "Nelida". Teisalt on see mõistulugu hea ja kurja võitlusest ja sellest, kuidas muusika võib ajaloo käiku muuta. Hea kangelane on muidugi Liszt ja kurjust kehastab tema rivaal Richard Wagner. Wagner varastab Liszti muusika, lisab sellele Übermenschi kontseptsiooni, kehastub ümber natsivampiiriks ja asub maailma vallutama. Ta marsib juudi geto tänavatel ja tulistab elektrikitarri kujulisest automaadist. Kõik lõppeb siiski õnnelikult, sest Franz Liszt saabub kosmoselaevaga ja inimkond saab päästetud.
Liszti kontserdid olid tohutult populaarsed, publiku hulgas oli palju noori tüdrukuid, nad seisid saalis püsti ja kiljusid. See nägi välja umbes nagu kaasaja rock-kontsert. Teda peetakse esimeseks tänapäeva mõistes popstaariks. Saksa poeet Heinrich Heine kasutas selle kohta väljendit "lisztomania". Siit ka filmi pealkiri.
"Lisztomania" on arvatavasti kõige hullumeelsem eluloofilm, mis ühest klassikalisest heliloojast kunagi tehtud.

Fotograafiat õppinud Ken Russell alustas 50ndate lõpus amatöörfilmidega, mis said tunnustust ja tagasid talle töökoha BBCs. Tema tuntumad 60ndate BBC telefilmid olid samuti eluloolised. Siiski, kõige tuntum Russelli telefilm oli "Pop goes the easel" Briti popkunstist, mida peetakse üheks mõjukamaks oma aja telefilmiks. Näiteks Kubricku "Clockwork orange" on stiililiselt sealt palju mõjutusi saanud. Russell pidigi algselt seda filmi lavastama.
70ndail, kui Russell hakkas tegema täispikki mängufilme, sai temast selle kümnendi kõige edukam ja samas ka vastuolulisim Inglise rezhissöör.

Non Grata filmiõhtud hakkavad nüüd toimuma regulaarselt kolmapäeviti üle ühe nädala. Kuni mai lõpuni välja. Seega järgmised korrad on:
19. märts, 2. aprill, 16. aprill, 30. aprill, 14. mai ja 28. mai.

1 kommentaar:

Trash ütles ...

Üle nädala on mul graafikujärgselt alati tööpäev. Kahju. :(